«

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan İsrail uçuşlarına yönelik açıklama 

Google News


Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan İsrail uçuşlarına yönelik açıklama

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne yakın bölgelerde artan şiddetli çatışmalar, artan kargaşa ve roket saldırıları nedeniyle uçuşların durumunun gözden geçirildiği belirtildi.

Bu kapsamda, Dışişleri Bakanlığı ve İsrail yetkilileri ile kurulan temaslar sonucunda İsrail’in güney bölgelerindeki hava sahasının kapatıldığına ve Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı alçalma usulünün değiştirildiğine dair notam yayımlanması öncesinde ve sonrasında tüm hava taşıyıcıları tarafından öncelikle mürettebat yatı planlaması değiştirildi ve tüm uçuşlar mürettebat yatısı olmadan gidiş dönüş olacak şekilde yeniden planlandı.

Bakanlık, 10 ekim 2023 itibariyle THY, Pegasus ve Tailwind havayollarının uçuşlarına devam ettiğini, talep üzerine Türkiye’ye taşınan yolcuların sayısı ve uyrukları takip edilerek Cumhurbaşkanlığı Devlet Bilgi Koordinasyon Kurulu ve Merkezi’ne iletilmeye başlandığını bildirdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan açıklama şöyle:

‘’ 7 ekim 2023 sabahı erken saatlerde İsrail’in Gazze şeridine yakın olan bölgelerinde şiddetli çatışmalar başlamış, yaşanan kargaşa ve roket saldırıları nedeniyle uçuşların durumunun gözden geçirilmesine ihtiyaç duyulmuştur.

İsrail’in güney bölgelerindeki hava sahasının kapatıldığına ve Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı alçalma usulünün değiştirildiğine dair notam yayımlanması öncesinde ve sonrasında tüm hava taşıyıcılarımız tarafından öncelikle mürettebat yatı planlaması değiştirilmiş ve tüm uçuşlar mürettebat yatısı olmadan gidiş dönüş olacak şekilde yeniden planlanmıştır.

10 ekim 2023 itibariyle THY, Pegasus ve Tailwind havayolları uçuşlarına devam etmekte olup talep üzerine ülkemize taşınan yolcuların sayısı ve uyrukları takip edilerek cumhurbaşkanlığı devlet bilgi koordinasyon kurulu ve merkezi’ne iletilmeye başlanılmıştır.

İsrail hava sahasının emniyeti ve Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı güvenlik durumu havayollarımız yetkili yöneticileri, Dışişleri Bakanlığımız ve İsrail makamları ile sürekli kurulan temaslar ile izlenmeye devam edilmektedir.’’

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *