«

Tekirdağ Belediyesi’nden ‘Dünya Kadın Çiftçiler Günü’ etkinliği

Google News


Tekirdağ Belediyesi’nden ‘Dünya Kadın Çiftçiler Günü’ etkinliği

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü kapsamında bir dizi etkinlik düzenledi.

Süleymanpaşa ilçesi Sahil Dolgu Alanında bulunan Tekirağaç Cafe’de düzenlenen kahvaltı programında kadın çiftçilerle bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, 11 ilçe geneli ve çevre illerden gelen kadın çiftçilerle bir araya geldi. Kahvaltıda Başkan Kadir Albayrak kadın çiftçilerden gelen talep ve önerileri dinledi. Tarım alanında hayata geçirilen projeler hakkında da bilgiler veren Başkan Kadir Albayrak, kadın çiftçilerin 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü kutlayarak bereketli ve bol kazançlı bir yıl diledi.

İlki 2018 yılında düzenlenen etkinlikler kapsamında Süleymanpaşa ilçesi Sahil Dolgu Alanında kurulan stantlarda kadın çiftçiler emeklerini sergilediler. Tekirdağ, Edirne, Kırklareli ve Çanakkale ilinde emek veren kadın çiftçilerin ve kooperatif bünyesinde faaliyet gösteren üreticilerin iştirak ettiği programda konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Dr. Fatih Bakanoğulları, “Kırsalda kalkınma olmadan kentte kalkınma olmaz düşüncesiyle hareket eden Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, kırsal alanda kadın gücünün tarımsal üretim açısından önemini ve değerini bilmekte ve bu doğrultuda bugün şenlik havasında kutlanmaktadır. Gerek dünyada ve gerekse de Türkiye’de, tarımsal üretimin ve kırsal hayatın sürekliliğinin sağlanmasında en önemli rolü çiftçi kadınlarımız üstlenmektedir. Tarımın her alanında rol alan kadın üreticilerimiz, kırsal kalkınmanın da merkezindedir. Her yıl olduğu gibi bu yıl da davetimizi kabul eden Tekirdağ, Çanakkale, Edirne ve Kırklareli Kırsal mahallerimizdeki 147 kadın üreticilerimize, üreten kadın kooperatiflerinin üyelerine katılımları ile bu güzel güne anlam katmalarından dolayı şükranlarımızı sunuyorum. Emekleriyle tarım ekosistemini ayakta tutan, yuvası için vatanı için çalışan, elinin değdiği her şeyi güzelleştiren, emeğini üretime geçiren, emekleriyle toprağı yoğuran, üretimin her aşamasında aktif olarak durmadan çalışan, tarladan mutfağa dokunduğu her şeye değer katan, hayatın her alanında olduğu gibi tarımsal üretimde de en önde olan, tarlasında, bahçesinde, gece gündüz demeden çalışarak ailesine, evine ve ülkemize üretimle destek veren kadın çiftçilerimizin, Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum.” dedi.

“Üreticilerimize desteğimiz ve hizmetlerimiz artarak devam edecek”

Programda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Ünsal konuşma yaptı. Ünsal konuşmasında, “Toprağımızın bereketini sofralarımıza taşıyan çok değerli üreticilerimiz, 4. Dünya Kadın Çiftçiler Günü Şenliği’mize hoş geldiniz. Hayatın her alanında var olan güçlü kadınlar, emek ve özveriyle tarım sektöründe de kendilerini göstermektedir. Kırsal kesimde ağır bir iş yükü olan kadınların üstün gayret ve fedakârlığı her türlü takdirin üzerindedir. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak kadın çiftçilerimizin yanındayız. Kırsal Kalkınmayı Destekleme Projemiz kapsamında pek çok çalışma yaptık. Sizlerin emeğini kazanca dönüştürmek için çeşitli etkinlik ve organizasyonlarımızda “Yöresel Ürünler Pazarı” kuruyoruz. Bunu bir adım ileriye taşıyarak Dünya Kadınlar Çiftçiler Günü Şenliği düzendik ve geleneksel hale getirdik. Yaşadığımız şehirlerin ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlayan siz değerli üreticilerimize desteğimiz ve hizmetlerimiz artarak devam edecek. Tüm kadın çiftçilerimizin Dünya Kadın Çiftçiler Günü’nü kutluyor bereketli ve bol kazançlı bir yıl diliyorum” dedi.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Prof. Dr. Bülent Gülçubuk “Gıdanın ve Yaşamın Gelecek Güvencesi: Kırsalın Kadınları” konulu bir konuşma gerçekleştirdi. Tekirdağ Büyükşehir Bando Ekibinin konserinin de yer aldığı programda, düzenlenen çocuk etkinlikleriyle minikler eğlenceli dakikalar geçirdi. Kadın çiftçilerin bin bir emekle ürettiği ürünlere vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Kadın çiftçiler düzenlenen etkinlikten memnuniyetlerini dile getirerek başta Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *