Gündem

Sivas’ta Ödül Almış Kostümlerin Sergisi Açıldı


Sivas’ta ödül almış kostümlerin sergisi açıldı

Hakan BAKAR/SİVAS-BHA

Seçilmiş 30 yıllık, 50 yıllık, tarz olarak da ödül almış kostümler Sivas’ta Atatürk Kültür Merkezinde, Sivas Devlet Tiyatrosu fuaye alanında ziyaretçilerini bekliyor.
Tiyatroların gizli kahramanlarının tasarladıkları ödüllü kostümlerin açılışı Sivas’ta, Sivas Devlet Tiyatrosu fuaye alanında gerçekleşti.

Sergi açılışına Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürü Aziz Erdoğan, Sivas Devlet Tiyatrosu Müdürü Sibel Ferlibel, Şems-i Sivasi İl Halk Kütüphanesi Müdürü Serhan Kaburcuk, Sivas Turizm derneği Başkanı Gazeteci Hakan Bakar, tiyatro oyuncuları, sanatsevereler ve davetliler katıldı.

Geçmişten günümüze binlerce oyun sahneleyen Devlet Tiyatrolarında, oyuncular dışında perde arkasında bulunan kostüm tasarımcılarının hazırladıkları kostümler göz kamaştırıyor.
1949 yılından bugüne ülkemizin her bölgesinde binlerce oyun sergileyen ve tiyatro sanatına öncülük eden, geleneksel Türk tiyatrosundan, dünya klasiklerine kadar uzanan geniş bir oyun repertuvar yelpazesine sahip, Kültür Bakanlığı Devlet Tiyatrolarının “Dünden Bugüne Kostüm Sergisi” Sivas’ta sanatseverlerle buluştu.

“SİVAS DEVLET TİYATROSU OLARAK SERGİYİ AÇTIK”

Serginin açılışını gerçekleştiren Sivas Devlet Tiyatrosu Müdürü Sibel Ferlibel, sergideki kostümlerin seçilmiş olduğunu ifade ederek, “Aslında Devlet Tiyatrosu Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan bir sergi. Daha önce Atatürk Kültür Merkezinde, Kayseri bölge açılışında olan bir sergiydi. Bu sergi zaman zaman farklı şehirlerde tiyatro ve sanatseverler ile buluşuyor. Burada da Sivas’ta ki tiyatro severlere ve Sivas halkına biz bu sergiyi göstermek istedik. Sivas Devlet Tiyatrosu olarak sergiyi açtık. Bu kostümler Devlet Tiyatrosu’nda oynanmış oyunların kostümleri. Bu kostümlerin içerisinde 30 yıllık, 50 yıllık kostümler var. Seçilmiş, tarz olarak da ödül almış kostümler. Benim oynadığım dönemden de kostüm var burada. Onu da burada ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Aslında tiyatro da koca bir ordu var. Kostümcüler, ışıkçılar, tasarımcılar, dekorcular ve yönetmeniyle arkada bir sürü ekip var. Dolayısıyla aslında siz 1 kişilik bir oyun bile izleseniz koca bir orduyu selamlıyorsunuz”. Şeklinde ifade etti.

Birbirinden farkı birçok kostümün yer aldığı sergide kostümlerin modelleri ve görünüşleri sergiyi gezeler tarafından çok beğenildi. Sergi Sivas’ta Atatürk Kültür Merkezinde bir ay boyunca açık kalacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu