«

Sivas, gübre ihracatında yükseliyor

Google News


Sivas, gübre ihracatında yükseliyor

SİVAS – BHA

Sivas merkezli Sivas Organik Tarım A.Ş. (SORTAŞ), katı ve sıvı solucan gübresi üretimindeki başarısını artırarak, ihracatta yeni kapılar aralıyor. Kamu, üniversite ve sanayi işbirliği ile 2019 yılında kurulan bu özel şirket, faaliyetlerini Cumhuriyet Üniversitesi yerleşkesinde sürdürüyor. Sivas, gübre ihracatında yükseliyor

Sivas, gübre ihracatında yükseliyor

Son yıllarda üretimlerini sürekli artıran SORTAŞ, başarılı bir şekilde Irak pazarına sıvı solucan gübresi ihraç etti ve şimdi de Almanya ve Azerbaycan’a açılmaya hazırlanıyor. Bu başarının arkasındaki güçlü talep, firma yetkililerini memnun ediyor. SORTAŞ Genel Müdürü Doç. Dr. Uğur Tutar, “Yıllık 300 ton katı, 300 ton da sıvı solucan gübresi üretim kapasitemiz var. Bu yıl içinde sıvı hümik asit üretimini de gerçekleştirdik. Yaptığımız araştırmalar, sıvı hümik asit ile sıvı solucan gübresinin birlikte kullanılmasının verimliliği artırdığını gösterdi. Çiftçilerimize, kendi üretim prosesimizi geliştirerek sıvı solucan gübresi ve hümik asiti bir arada sunuyoruz. Bu sayede toprak kalitesini yükseltiyor ve verimi artırıyoruz,” dedi.

Tutar, Hedefimiz yıllık 1000 ton katı ve 1000 ton sıvı solucan gübresi, ayrıca 1000 ton hümik asit üretmek. Kimyasal gübre kullanımını azaltarak toprak verimliliğini artıran bu ürünler, çiftçilerimizin ürünlerinde artışa yol açarken, firmamız istihdam yaratmaya devam ediyor. Belki şu an çok büyük bir şirket gibi görünmüyoruz, ancak birkaç yıl içinde Sivas’ın önde gelen firmalarından biri olmayı hedefliyoruz,” şeklinde ekledi.

Sivas Organik Tarım AŞ, uluslararası alanda büyümeye devam ederken, organik ve çevre dostu tarım uygulamaları konusundaki başarısıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *