«

Samsun’da ‘Marina’ karşıtı eylem

Google News


Samsun’da ‘Marina’ya karşı eylem

Mehmet YAZICI / SAMSUN – BHA
Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin planladığı Kurupelit Marina Projesinin engellenmesi için Büyükşehir Belediye Meclisi önünde protesto yapıldı. Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi önünde yapılan basın açıklamasında konuşan CHP Samsun İl Başkanı Mehmet Özdağ, mevcut marinanın doldurularak onun önüne yeni bir Marina yapılmasına karşı çıktıklarını belirterek, “Samsun’umuzu doğal ve kültürel zenginlikleri ve mirası ile daha yaşanabilir bir kent olarak gelecek kuşaklara bırakılması siyasi parti farkı gözetmeksizin hepimizin öncelikli görevidir” dedi.

“Varlıklar yok oluyor”

Samsun Milletvekili Dr. Murat Çan, Atakum Belediye Başkanı Avukat Cemil Deveci, Gülay Deveci, CHP Atakum İlçe Başkanı Serhat Türk, bazı sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çevreci vatandaşların katıldığı basın açıklamasında konuşan İl Başkanı Mehmet Özdağ, şunları söyledi:

“Samsun Büyükşehir Belediyesinin Samsun Halkına ait doğal zenginlikleri ticari meta olarak görmüş ve Büyükşehir Belediye Meclisindeki sayısal çoğunluğuna güvenerek doğal ve kültürel varlıklarımızı tek tek rant aracı haline getirmiştir. Şimdi sıra Samsun’umuzun göz bebeği, Karadeniz Bölgemiz için doğal, kültürel ve sosyal açıdan önemli bir değer olan Kurupelit Marinaya gelmiştir. Kurupelit Marinanın Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından doldurularak 500 m. açığına yeni bir marina yapılmasına karar verilme aşamasına gelinmiştir.”

2016 yılında bilimsellikten uzak 14 Milyon Dolar Samsun Halkının parası harcanarak, Kurupelit Marina hatalı bir şekilde tamamlanmıştır. Gelinen noktada Kurupelit Yat Limanı’nın mevcut kullanım alanlarının yıkılarak, büyük bir bölümünün dolgu yapılması ve daha kuzeyde yine kara ile bağlantılı bir mendirek yapılarak yat limanı tesis edilmesine ilişkin bir karar bugün birazdan Samsun Büyükşehir Belediye Meclisinde oylanacaktır. Bu projede akademik, hukuki ve toplumsal mutabakat yoktur. Bu Proje; Atakum Sahilinin ölüm fermanıdır. Bu proje Samsun’un ve Samsun Halkının deniz ile olan aşkının ve bütünleşmesinin ortadan kaldırılmasıdır, doğaya ihanettir.”

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *