Gündem

Kendini kültür ve sanatta ifade etmek isteyen herkesin önünü açtık


Erdoğan: Kendini kültür ve sanatta ifade etmek isteyen herkesin önünü açtık

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde “Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri” töreninde açıklamalarda bulundu. Erdoğan, yaptığı konuşmada kültür ve sanat alanında insanlığa katkı sağlayan sanatçılara teşekkürlerini iletti.

“Ülkemizin tüm değerlerini kucaklamaya çalışıyoruz”

Kültür ve sanat alanındaki bütün değerlere sahip çıktıklarını söyleyen Erdoğan, “Ödüllerini takdim ettiğimiz tüm kültür sanat insanlarımıza ve temsilcilerine, milletimize ve insanlığa yaptıkları katkılar için bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Cumhurbaşkanlığı kültür ve sanat büyük ödülleri, marifetin iltifata tabi olduğu anlayışıyla ihdas edilmiştir. Kültür sanat faaliyetlerini, tüm kesimleri ile toplumu kaynaştıran, ortak hisler ve hedefler etrafında birleştiren bir çimento olarak görüyoruz. Böyle olduğu için de kendimizi dar bakış açılarıyla sınırlandırmadan ülkemizin tüm değerlerini kucaklamaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

“Geçmişle bağları korumanın mümkün olduğunu göstermeye çalıştık”

Kültür mirasına sahip çıkmanın öneminden söz eden Erdoğan, şunları söyledi:

“Geçmişte bu millet, siyaset mühendisliği projeleri yanında toplum mühendisliği projelerine de maruz bırakılmıştır. Kendi zihniyetlerine göre bir makbul vatandaş imal etme peşinde koşanlar medeniyetimizin ve tarihimizin binlerce yıllık müktesebatına sırt çevirmişlerdir. Dünyanın pek çok yerinde, mimariden edebiyata her alanda sahip oldukları zenginliklerin üzerine adeta titreyen bu değerlerini asırlardır yaşatan ülkeler, toplumlar görüyoruz. Ülkemizde ise milletimizin asırlara sâri birikimi büyük bir hoyratlıkla yok edilmiş, tahrif edilmiş, gerilik emaresi denilerek aşağılanmıştır. Biz sorumluluk üstlendiğimiz her yerde, kalkınmayla medeniyet mirasına sahip çıkmanın, değişim ile asırlık değerleri yaşatmanın, büyütme ile geçmişle bağları korumanın mümkün olduğunu göstermeye çalıştık.”

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu