«

Devletimizin tüm imkanlarını öğrencilerimize sunmaktayız

Google News


Müdür Arık: Devletimizin tüm imkanlarını öğrencilerimize sunmaktayız

Sıtkı Taşel / ELAZIĞ – BHA

Üniversitelerde 2022-2023 akademik yılı başladı. Farklı ülke ve şehirlerden öğrenciler Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı devlet yurtlarına yerleştirilmeye devam ediliyor.

Yurtlara yerleştirilen öğrenciler, Elazığ’da ev konforunda hem eğitimlerini tamamlıyorlar; hem de barınma ve sosyal ihtiyaçlarını karşılıyorlar.

Gençlik ve Spor Elazığ İl Müdürlüğü Yurt Hizmetleri Müdürü Oktay Arık, Elazığ’da faaliyet gösteren yurtlarla alakalı bilgiler vererek son durumu paylaştı.

“Güncel ödemeler 570 lira üzerinden hesaplanıyor”

Yurt Hizmetleri Müdürü Oktay Arık, “Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından düzenlenen güncel ödemeler 570 TL üzerinden hesaplanıyor. Fiyatlar yurtların sosyal donanım ve şehir merkezine olan uzaklığı vesaire benzeri kriterler göz önüne alınarak belirleniyor. 1’den 4’e kadar derecelenen yurtlarımızda en yüksek donanıma sahip olan yurt ücret, dediğim gibi 570 TL şeklinde oluyor. Elazığ’da bulunan yurtlar içerisinde en uygun olanı Sahra Ana Yurdu, en yüksek fiyatlı yurdumuz ise Fethi Sekin Kız Yurdumuzdur” ifadelerini kullandı.

“Öğrencilerimiz şu an çok cüzi bir ödemeyle iyi şartlarla barınabiliyor”

Müdür Arık, “Önceki senelerde öğrencilerimiz yurtlara başvurularını yapar, kendisini garantiye alırdı. Çevreyi Elazığ’ı tanıdıktan sonra uyum sağladığı arkadaşıyla öğrenci evine çıkardı yılbaşından sonra yurtlarda azalmalar olurdu. Ama şimdi roller değişti, öğrenciler direkt yurda yerleşiyor, 1’inci ve 2’inci sınıfta evde kalan öğrencilerde bu yıl yurtlara yerleşti. Bunun en büyük nedenlerinden biri yurdun daha ekonomik olmasıdır, öğrencilerimiz şuan çok cüzi bir ödemeyle iyi şartlarla barınabiliyor. Sabah kahvaltısı 40 TL akşam yemeği 80TL olarak fiyatlandırılıyor, bunlar devlet tarafından anlaşılan yemek firmalarına ödeme yapılıyor. Bir öğrenci 570 TL ile günlük 2 öğün yemek, 24 saat sıcak su, sınırsız internet gibi hizmetlerden faydalanıyor. Yurtlarda internet konusunda problem yaşıyoruz diyen öğrencilerimize bunun nedenini kısaca anlatayım, yurtlarımızda bulunan öğrencilere tanımlanan internet hizmeti tamamen eğitimleri için kullanması yönündedir. Fakat öğrencilerimiz film ya da farklı konulara ağırlık verdiği için internette ağırlaşma oluyor. Böyle olunca da eğitim için kullanan öğrenci mağdur olmuş oluyor. Kısaca özetleyecek olursak bir öğrenci için öncelikle iyi şartlarda barınma, güvenli bir ortamın oluşturulmuştur aileler güvenle evlatlarını yurtlarımıza emanet edebilir. Zaten bizler sürekli ailelerle iletişim halindeyiz, olası problemlerde ailelere gerekli olan bilgileri paylaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Dokuz bin 485 kişi Elazığ’ı tercih etti

Müdür Oktay Arık, “Elazığ’da 4 tane kız 3 tanede erkek yurdu olmak üzere toplamda 7 tane yurt bulunmakta. 5 bin 133 kız öğrenci 4 bin 352 erkek öğrenci kapasitemiz var, toplamda 9 bin 485 öğrencimize yuva olduk. Yurtlarımızın tamamı dolu, bu yıl 65 tane yedeğimiz vardı 41’e düştü gelenler olmadığı sürece kayıtlar devam edecek. Bizim öğrenci kapasitesiyle alakalı bir sıkıntımız yok geçtiğimiz yıllarda tüm öğrencilerimize kapılarımızı açtık, ama yaşanılan deprem felaketinden dolayı bölge de en sağlam kalan illerden biri Elazığ oldu böyle olunca Adıyaman, Malatya, Kahramanmaraş gibi illeri tercih edecek öğrenciler Elazığ’ı tercih etti. Hal böyle olunca yatak seviyesini maksimum seviyeye ulaştırdık, bu yıl bunu yapamayız. Çünkü yurt dediğimiz yer sadece yataktan ibaret olan bir yer değil, öğrencinin rahatça yaşayacağı bir yaşam alanı olmalı. Temel amacımız öğrencilerimizin konforunu bozmadan diğer öğrencilerimizi dışarda bırakmamak. Diğer kamu kurumlarıyla iş birliği halindeyiz devletimizin tüm imkanlarını öğrencilerimize sunmaktayız” dedi.

Öte yandan Gençlik ve Spor Elazığ İl Müdürlüğü tarafından dışarıda kalan öğrencilere de mevcut yurtların kapasitelerinin aşılması durumunda çeşitli kamu kuruluşlarının misafirhanelerinde konaklama imkanı sağlanarak hiçbir öğrenci mağdur edilmiyor.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *