Gündem

Depremzede derneklerinden ortak çağrı: Ortak aklı işletmeliyiz


Depremzede derneklerinden ortak çağrı: Ortak aklı işletmeliyiz

Osmaniye Depremzede Dernekleri Platformu üyeleri, Osmaniye Depremzedeler Derneği Başkanı Av. Emre Erköseler, Sefa Evleri Depremzedeler Derneği Başkanı Ahmet Kama, Metin Tamer Siteleri Depremzedeler Derneği Başkan Yardımcısı Meryem Akıncı Dalmuş, Rahimehatun Esenevler Depremzedeler Derneği Başkanı Yunus Çanga, Altı Şubat Depremzedeler Derneği Başkanı Menderes Demir 6 Şubat Kahramanmaraş Merkezli Depremin birinci yıldönümü anma etkinlikleri yaparak ve düzenlenen etkinliklere katılarak kamuoyuna açıklamada bulundular.

 

Osmaniye Depremzedeler Dernekleri tarafından yapılan açıklamada, Osmaniye’nin normale dönmesi için çalışmaların devam ettiğine değinilerek  “Osmaniye Depremzedeler Dernekleri olarak  6 Şubat 2023 Kahramanmaraş merkezli Depreminde şehit olan canlarımızı rahmetle anıyoruz. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Deprem Felaketin birinci yıldönümünde hüznümüz ve yürek sızımız hat safhada. Osmaniyeli  olarak normale dönmenin çabası içerisindeyiz” denildi.

Açıklamada, Osmaniye’de depremin şiddetinin ve yıkımın büyüklüğünü bir türlü Osmaniye dışına anlatılamadığı belirtilerek ” Şehrin merkezi, Rahimehatun, Esenevler, Adnan Menderes Mahalleleri başta olmak üzere  tüm şehirdeki yıkımın acıları ve izleri hala dip diri ortada. Ağır hasarlı işyeri ve evlerin çoğunluğunun yıkımı yapıldı. Hak sabi insanlarımızın işyeri ve evlerinin teslim edilememesi ve bu yönde çok sağlıklı bilgiye ulaşılmaması insanımızda tedirginlik oluşturuyor. Özellikle Osmaniye de depremin şiddetinin ve yıkımın büyüklüğünü bir türlü Osmaniye dışına anlatılamadı. Osmaniye de yıkımının ulusal ve uluslararası medyanın gündemine girmemesi bizleri üzmekte. Osmaniye olarak üzerimizdeki ataleti  atıp sıkıntımızı etkili ve yetkililere aktarmalıyız. Depremzede dernekleri olarak  ortak aklı çalıştırıp siyasiler, Üniversite, sivil toplum örgütleri, iş insanları ve şehrin kanaat önderleri  mülki idare amirimizin koordinesinde acilen bir araya gelerek bu sıkıntının nasıl aşılacağı müştereken konuşulmalıdır” şeklinde konuşuldu.

Osmaniye Depremzedeler Dernekleri  bu hususlarda çalışmaların devam edileceğini vurguladı.

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu