Gündem

Aşılama buzağı ölümlerinin önüne geçecek mi?


Aşılama buzağı ölümlerinin önüne geçecek mi?

Özkan KARAKAYA/ ARDAHAN– BHA

Proje kapsamında Damal İlçesi Kalender Mahallesinde başlayan aşılama çalışmalarını yerinde incelemek için İlçe Kaymakam Vekili Ömer Övünç Koşansu ve tarım müdürlüğü yetkilileriyle birlikte mahalleye giden Vali Hayrettin Çiçek, işletmelerde yapılan aşılama çalışmalarını izledi ve çalışmalar hakkında bilgi aldı. Hayvancılığın kentte en önemli geçim kaynaklarının başında geldiğini, amaçlarının Ardahan’da buzağı ölümlerini en aza indirmek olduğunu bu nedenle projeyi önemsediklerini dile getiren Vali Hayrettin Çiçek, şunları kaydetti:

“20 bin doz aşı uygulanacak”

“Kişi başına hayvan varlığı ile Türkiye’de en önde gelen illerden biri Ardahan. Ancak tüm ülkemizde olduğu gibi Ardahan’da da hayvancılığın önünde çeşitli problem ve sorunlar söz konusu. Bunların başında da buzağı ölümleri geliyor. İşte bu proje kapsamında üreticilerimize aşının önemi anlatılarak 20 bin doz aşı uygulanacak. Biz ilimizde buzağı ölümlerini uzun vadede düşürmeyi hedefliyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllarda Ardahan bu alanda çok daha bereketli seneler geçirir. Projede emeği geçen Kafkas Üniversitesi ve Ardahan Üniversitesinin kıymetli hocaları, tarım müdürümüz, il ve ilçe tarım personelimiz ve katkı sunan tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.” dedi.

İşletme sahibi Merdan Çelik’te aşılama çalışmaların oldukça önemli olduğunu söyleyerek, Vali Hayrettin Çiçek ve katkı sunan herkese teşekkür etti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu