«

Alman turizmciler Efes Antik Kenti’nde Bakan Ersoy’la bir arada

Google News


Alman turizmciler Efes Antik Kenti’nde Bakan Ersoy’la bir arada

Alman turizmcilerle Efes Antik Kenti’nde bir araya gelerek Almanca bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Almanya’nın Türkiye’nin en önemli turizm pazarlarından biri olduğunu vurguladı.

Almanya’daki iş ortaklarıyla gerçekleştirdikleri işbirliklerinin her iki taraf için de büyük faydalar sağladığına dikkat çeken Bakan Ersoy, 2023 yılının sekiz aylık döneminde Türkiye’ye toplam 33,4 milyon yabancı ziyaretçinin geldiğini belirtti. Bu rakamın, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14’lük bir artışı temsil ettiğine değinen Ersoy, Almanya’dan Türkiye’ye bu dönemde 4,1 milyon ziyaretçinin geldiğini açıkladı.

Ersoy, “2023 yılının 8 ayında Türkiye’ye toplam 33,4 milyon yabancı ziyaretçi gelmiştir. Bu sayı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14’lük bir artışı ifade etmektedir. Ocak-ağustos aylarını kapsayan bu dönemde Almanya’dan ülkemize 4,1 milyon ziyaretçi gelmiştir.” dedi.

Türkiye’nin turizm potansiyelini geliştirmek ve sürdürülebilir bir turizm modeli oluşturmak amacıyla çeşitli projeler yürüttüklerini söyleyen Bakan Ersoy, dünya genelinde tanınmış tur operatörleri ve online seyahat acenteleri ile işbirlikleri kurduklarını belirtti.

Türkiye, Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi ile hükümetler arası bir anlaşma imzalayan ilk ülke

Ersoy ayrıca, Türkiye’nin sadece güneş, kum ve deniz turizmiyle sınırlı kalmaması gerektiğini ve turizmin çeşitliliğini artırmaya odaklandıklarını ifade etti. İstanbul dışında İzmir ve Bodrum’un da Michelin rehberine dahil edildiğini kaydeden Ersoy, bu rehberin 9 Kasım’da İstanbul’da düzenlenecek bir törenle açıklanacağını duyurdu.

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Türkiye’nin Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) ile hükümetler arası bir anlaşma imzalayan ilk ülke olduğuna da dikkat çekti ve ağırlıklı olarak konaklama tesislerini kapsayan programın son aşamasının 2030 yılında hayata geçeceğini aktardı.

Son olarak, Bakan Ersoy, Türkiye’nin arkeolojik çalışmalarda dünya genelinde önde gelen ülkelerden biri olduğunu, kruvaziyer gemiler ve bisiklet turizmi için de popüler bir destinasyon haline geldiğini ekledi.

Bir Cevap Yaz
What Was Your Reaction?

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *